Tipy na zimní výbavu podle profese

Práce venku může být příjemná, ale když je noc, -15 °C a padá sníh, tak by většina z nás nejraději zůstala v teple. S našimi ochrannými oděvy ale můžete být v teple i v takových podmínkách. Záchranářům, silničářům nebo stavebnímu dozoru. Poradíme vám to správné vybavení podle typu práce.

Záchranné složky a odtahová služba

Když mají záchranáři výjezd, tak nemohou říct, že je venku tma a zima a přijedou zítra. Vždy musejí bezodkladně dojet na místo. A proto by měli být v zimním období správně vybavení.

Rizika při práci v zimě:

 • Kolize s projíždějícími auty kvůli špatné viditelnosti
 • Podklouznutí při pohybu na kluzkých vozovkách
 • Prochladnutí

Vhodné vybavení

Bunda Clovelly Pilot 2 v 1

Reflexní bunda je pro záchranáře i pracovníky odtahové služby nutností. Díky voděodolnosti a podlepeným švům jim nebude vadit déšť ani sníh. A když se oteplí, mohou si odepnout rukávy a nosit jen vestu,. Reflexní vlastnosti zůstanou.

Kotníková obuv BK TPU MF S3 CI SRC

Farmářky jsou klasika. Tyto zimní kotníkové boty Black Knight Honey jsou ideální pro práci, která kombinuje venkovní a vnitřní prostředí.

Rukavice Heron Winter

Celokožené rukavice z lícovky v dlani a vepřové štípenky na hřbetu při práci v zimě perfektně zahřejí.

Pohotovostní, havarijní a odtahová služba

Ani ti, kteří řeší havarijní situace na silnicích a inženýrských sítích si nevybírají, kdy se stane nehoda. Ať už jde o havárii plynu nebo nehodu na silnici, tito lidé musí situaci okamžitě řešit. I když venku mrzne až praští a panuje černočerná tma, čeká je spousta náročné manuální práce.

Rizika při práci v zimě:

 • Podklouznutí na uniklé tekutině.
 • úraz při pohybu na kluzkých vozovkách.
 • Prochladnutí
 • Omrzliny na rukou při manipulaci s nástroji.

Vhodné vybavení

Bunda Tripura 4 v 1

Zateplenou bundu s reflexními pruhy a odepínatelnou vrchní větrovkou a rukávy jsme stvořili pro práce, kde se rychle střídají podmínky. Díky voděodolnosti nehrozí promočení, ale bunda zároveň skvěle větrá.

Kotníková obuv BK FARMER CI kotník

Protože tyto farmářky odolávají také olejům, skvěle se hodí pro pohyb v oblasti havárií, kde často hrozí únik nebezpečné tekutiny.

Rukavice Palawan Winter

V pletených rukavicích nevyklouzává nářadí, protože dlaň a prsty pokrývá vrstva pěnového latexu. Díky pružnému nápletu na zápěstí se navíc s nástroji lépe manipuluje.

Cestáři a silničáři

Spousta z nás na ně nadává, ale silničáře každou zimu čeká opravdu náročná práce. Posyp silnic, opravy děr a odklízení stromů, které do vozovky padají pod nánosy sněhu, musí řešit převážně na nočních směnách, kdy je největší zima.

Rizika při práci v zimě:

 • Kolize s projíždějícími auty kvůli špatné viditelnosti.
 • Rychlé střídání nízké venkovní teploty a vyhřáté kabiny vozidla.
 • Podklouznutí při pohybu na kluzkých vozovkách.
 • Prochladnutí.
 • Omrzliny na rukou při manipulaci s nástroji.

Vhodné vybavení

Bunda Malabar 2 v 1

Kromě voděodolnosti, odepínatelné kapuce a podlepených švů při nepříjemném sněžení, využijí silničáři i vloženou fleecovou vrstvu při delším pobytu na mrazu. Neobejdou se samozřejmě ani bez reflexních prvků. Díky upravitelnému lemu, kapuci i rukávům navíc bunda padne každému.

Kotníková obuv RAVEN XT S3 CI SRC

Nepromokavá kůže, extrémně odolná podešev a masivní ochrana proti okopu dělají z těchto bot dokonalého společníka každého cestáře. Ať už zrovna pracuje na rozkopané dálnici nebo na zasněžené polní cestě.

Rukavice Nightjar

Pletené rukavice zahřejí ruce a díky zdrsněné oblasti dlaně a přírodnímu latexu nezklamou, ani když je potřeba vzít do ruky nářadí.

Stavební dozor a železničáři

Na první pohled toho tyto dvě profese nemají příliš společného, ale obě jsou plná dlouhých pobytů venku. Ať už je to obsluha návěstidel či závor v případě železničářů nebo kontrola správného provádění stavební činnosti u stavebního dozoru.

Rizika při práci v zimě:

 • Podklouznutí při pohybu v těžkém terénu.
 • Prochladnutí při celodenním pobytu na mrazu.
 • Omrzliny na rukou při manipulaci s nástroji

Vhodné vybavení

Bunda Sefton

Výrazní reflexní pruhy, voděodolnost a zároveň účinné větrání. Tahle bunda je jako stvořená pro dlouhodobou práci na frekventovaných místech, kdy se střídá dlouhé stání s fyzickou aktivitou. Navíc je bunda certifikovaná podle normy RIS 3279 TOM pro použití na železnicích.

Poloholeňová obuv RAVEN XT O2 CI SRC

Díky kotníkovému provedení zůstávají pracovníci v těchto zateplených botách v teple i při dlouhém pobytu na mrazu, ale zároveň mohou rychle reagovat a odběhnout, když řeší akutní problém i v náročném terénu. Kovová tužinka a stélka odolná proti propíchnutí navíc udrží nohu v bezpečí za všech okolností.

Rukavice Heron Winter

Rukavice z vepřové lícovky udrží ruce v teple klidně celý den. I v těch nejtužších mrazech.