Vyzrajte na podzimní nečasy v nepromokavém oblečení, ve kterém se nezpotíte a zároveň jste vidět

Ještě není úplná tma, ale slunce už dávno zapadlo - říká se tomu hodina mezi psem a vlkem. Do toho prší a řidiči jsou rádi, že vidí hrubé obrysy cesty před nimi. A vy v takovém nečase musíte u silnice pracovat. Jaké normy by v takovém počasí mělo splňovat vaše oblečení?

EN 343: Ochrana proti dešti

Pokud chcete nepromokavý oděv, nestačí, aby byl z voděodolného materiálu. Stejně podstatné je řešení švů, přes které se voda nesmí dostat. Právě materiály a švy se zabývá norma EN 343. Oděvy, které jí vyhovují, odolají nejen dešti ale i sněhu (voděodolnost) a zároveň usnadňují odvádění vlhkosti z oděvu, takže se v nich tolik nezpotíte (prodyšnost).

Voděodolnost se vyjadřuje v mm vodního sloupce a testování zahrnuje i tzv. předúpravu - 5 cyklů praní a sušení, oděr, působení pohonných hmot a oleje (60´) a opakovaný ohyb (9000 cyklů). Podle odolnosti spadá oblečení do jedné ze 3 tříd.

Voděodolnost (odolnost proti průniku vody)

Třída 1Třída 2Třída 3
Materiál před předúpravou≥ 800 mmnezkoušenonezkoušeno
Švy před předúpravou≥ 800 mm≥ 800 mm≥ 1300 mm
Materiál po předúpravěnezkoušeno≥ 800 mm≥ 1300 mm

Prodyšnost se vyjadřuje hodnotou odolnosti vůči vodním parám (Ret) m2.Pa/W, podle které se oblečení rozděluje do 3 tříd.

Prodyšnost (odolnost vůči vodním parám)

Třída 1Třída 2Třída 3
Ret (m2.Pa/W):> 4020 < Ret ≤ 40≤ 20

EN ISO 20471: Oděvy s vysokou viditelností

Od oblečení s vysokou viditelností očekáváte, že když ho budete mít na sobě, řidiči vás dobře uvidí už na velkou dálku. A to ne pouze ve tmě, ale třeba i v jen mírně zhoršených světelných podmínkách. Viditelnost oblečení zvyšuje vysoký kontrast mezi oděvem a okolím.

  • Ve dne díky fluorescenčnímu podkladovému materiálu.
  • V noci pomocí retroreflexních prvků, které odrážejí světlo.

Při testování se posuzuje barva, reflexnost i velikost plochy, kterou reflexní prvky zabírají. Třída 3 vám zajistí nejvyšší stupeň nápadnosti prakticky za jakýchkoliv podmínek - ve dne, v noci, ve městě i v přírodě.

Třída 1Třída 2Třída 3
Fluorescenční podklad0,140,50,8
Retroreflexní materiál0,10,130,2
Nebo materiál s kombinovanými vlastnostmi0,2N/AN/A

Jak podle norem vybrat oblečení?

Při výběru oblečení vždy posuzujte místo a situaci, ve které se pohybujete. Pracujete celý den venku, často v deštivém počasí a navíc u silnice? Potřebujete oděvy splňující normu EN 343 i EN ISO 20471. Na našem webu informace o normách najdete vždy přímo pod daným produktem

Do výše zmíněných podmínek doporučujeme bundu MONORAY 198A od firmy SIOEN, která je voděodolná a zároveň prodyšná. Díky lehké a pevné konstrukci, možnosti stažení a větrání v podpaží se v ní navíc pracuje pohodlněji než v jiných podobných bundách.

Nezbytným doplňkem k této bundě pro všechny, kteří pracují na komunikacích všeho druhu, jsou kalhoty BITORAY 199A od stejného výrobce. Splňují stejné normy i nároky na komfort.

Pro případ, že se ještě ochladí, máme v nabídce SKOLLFIELD 209A 4 v 1. Bundu, která splňuje podmínky nejvyšších kategorií výše zmíněných norem ve všech 4 variantách použití:

  • podzimní bunda,
  • se zateplenou vložkou jako zimní bunda,
  • po odepnutí rukávů jako vesta
  • nebo s kapucí jako pršiplášť.