Bezpečnost práce stojí na správné ochranné obuvi

Každý chce boty, které jsou pohodlné, funkční a v ideálním případě i dobře vypadají. Bezpečnostní obuv ale musí zvládnout nejen to. Podle typu profese se neobejde například ani bez speciální podrážky, tužinky, materiálů odolných proti teplotám, olejům nebo třeba proti prořezu motorovou pilou. Naučte se vybrat ty správné boty podle typu činnosti.

Vezmeme to od podrážky

Podrážka nebo-li podešev je základ každé bezpečnostní boty. Při výběru boty podle podešve vždy zohledněte, pro jakou práci budete boty využívat. Existuje 5 základních typů podle typu podešve a mezipodešve (komfortní vrstvy, která nepřichází do kontaktu se zemí).

PU

Polyuretanová podešev o jednotné hustotě.
Boty s PU podrážkou se hodí hlavně do vnitřních provozů - například montoven a skladů.
Krátkodobě odolá teplotě až do 120 °C.

PU/PU

Podešev z vysokohustotního polyuretanu s výplní z polyuretanu o nižší hustotě.
Kombinace tvořená miliony stlačených mikroskopických vzduchových bublin.
Podrážka PU/PU se hodí do vnitřních prostor při dlouhodobém stání.

PU/TPU

Podešev z vysokohustotního termo-polyuretanu s výplní z polyuretanu o nižší hustotě.
Kombinace vhodná do vnitřních i venkovních prostor.

PU/RUBBER

Mezipodešev z nízkohustotního polyuretanu, podešev z gumy.
Tyto boty jsou vhodné do venkovních prostor a odolaíj i extrémním podmínkám jako je například kontakt s chemikáliemi.

PU/HRO RUBBER

Mezipodešev z nízkohustotního polyuretanu, podešev ze směsi nitrilu a gumy.
Tato podrážka odolá kontaktnímu teplu až 300 °C po dobu 1 minuty a hodí se tak pro specializovaná povolání jako jsou svářeči nebo slévači.

Nezapomínejte ale ani na pohodlnou stélku (vnitřní část podešve, která je v kontaktu s chodidlem) a odolný svršek (jazyk, krček, bočnice), který by měl být z kvalitní kůže nebo jiného odolného materiálu.

Speciální povolání si žádají speciální ochranu

Možná vaše povolání přináší nohám specifické nebezpečí. V takovém případě obyčejná ochrana nestačí a potřebujete specializovanou obuv. Jaké případy to jsou?

Ochrana nártu

Hrozí-li vám v práci pád těžkých břemen na nohu, potřebujete ochranu takzvaných metatarzálních kůstek v nártu. Tu poskytují například kotníkové boty STEELER METATARSAL S3 HRO M SRA.

Ochrana proti prořezu

Svršek bot odolných proti proříznutí motorovou pilou tvoří speciální tkanina, která se při kontaktu zamotá do řetězu pily a způsobí tak její zastavení. Takovým modelem je například GRIZZLY 3SIC S3 WR HI CI SRC poloholeňová obuv.

Ochrana proti spálení

Nejen, že obuv STEELER FOUNDER S3 HRO SRA odolá teplotám až 300 °C, ale v případě přímého kontaktu se žhnoucím tělesem speciální boty umožňují i rychlé setřepání bez nutnosti rozvazování.

Ochrana proti statické elektřině

Kromě pracovníka chrání boty určené do ESD prostředí (v kombinaci s dalšími prvky jako jsou úprava podlahy, ESD rukavice a ochranný oděv) před výboji také samotný výrobek (například počítačové komponenty). Příkladem jsou sandále TOPOLINO ESD S1P SRC.

Chcete se dozvědět více o rozdělení bot podle typu ochrany? Podívejte se na náš nový web.