Naše bunda pomohla horolezkyni Haike Ivaničové na střechu světa

Pro mnoho horolezců zůstane expedice v Himálaji pouhým snem. Ale Haike Ivaničové se nedávno splnll. Slovenské horolezkyni jsme drželi palce i proto, že měla ve výbavě oblečení z našeho sortimentu. A jak to všechno probíhalo?

Dhaulágirí (v překladu bílá hora) je s výškou 8 167 m.n.m. sedmým nejvyšším vrcholem planety. Leží v pohoří Himálaj, obtékaný řekami Kali Ghandaki a Miagdi Khola. Horolezce láká možnostmi hledání nových výstupových tras v širokých stěnách nebo dlouhých hřebenech a pilířích.

V pondělí 15.5.2017 vystoupala na vrchol této hory slovenská expedice v čele s nejúspěšnějším slovenským horolezcem Peterem Hámorem. Součástí expedice bylo i několik aklimatizačních výstupů na nižší vrcholy. A právě aklimatizační fáze se účastnila i slovenská horolezkyně Haike Ivaničová, která je toho času už opět na Slovensku a plánuje další výstupy. Nejvyšším vrcholem, který Haike zdolala, byl Island Peak (6 189 m.n.m.).

Bez správné výbavy by to nešlo

Na Imja Tse, jak zní místní název této hory, se expedice dostala už v 7:30 místního času po překonání 1 240 výškových metrů ze základního tábora v Lobuche.

Haike Ivaničová zdolala vrchol Island Peaku v bundě Oisly Lady. Tato prošívaná bunda s kapucí je sbalitelná do malého pytlíku, a tak se Haike velmi dobře přenášela při přesunech z vesnice do základních táborů. A nakonec jako spodní zateplená vrstva pomohla zdolat i velmi nízké teploty ve dvě ráno, kdy vyrážela z tábora a poté i nejvyšší bod jejího nepálského dobrodružství.

Gratulujeme Haike a přejeme ještě mnoho dalších horolezeckých úspěchů, při kterých se může vždy spolehnout na naši outdoorovou kolekci.